Breaking News

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: «Ασημένιος» ο Κώστας Φιλιππίδης

Διαφήμιση - Advertisement
Μετά από εξαιρετικό αγώνα ο Κώστας Φιλιππίδης κατέκτησε την Παρασκευή το ασημένιο μετάλλιο  στον τελικό του επί κοντώ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου του Βελιγραδίου. Ο Φιλιππίδης έδειξε πόσο σπουδαίος αθλητής είναι, αφού κατάφερε στο σημαντικότερο αγώνα της σεζόν να κάνει τον καλύτερο αγώνα του.

Όπως αναφέρει η ιστοσελίδα του ΣΕΓΑΣ, ο άλτης του Δημήτρη Κυτέα ξεπέρασε τα 5,85 μ., επίδοση που αποτελεί και πανελλήνιο ρεκόρ, αφού είναι καλύτερο από το 5,84 μ. που σημείωσε ο ίδιος στο Κλερμόν Φεράν στις 21 Φεβρουαρίου του 2016.

Ο πήχης στη συνέχεια τοποθετήθηκε στα 5,90 μ., ύψος που κανείς από τους τρεις πρώτους αθλητές δεν πέρασε.

Ο Φιλιππίδης πέρασε με την πρώτη τα 5,85 μ.. όπως και ο Πιοτρ Λίσεκ ο οποίος, όμως, είχε λιγότερες χαμένες προσπάθειες κι έτσι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Το μετάλλιο αυτό είναι το  27ο που κατακτά η χώρα μας στην ιστορία της διοργάνωσης και το πρώτο δικό του σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Η δεύτερη ελληνική παρουσία του τελικού ήταν ο Εμμανουήλ Καραλής, που πραγματοποίησε καλή παρουσία και με άλμα στα 5,50 μ. κατέλαβε την 11η θέση. Ο έφηβος άλτης έγινε ο νεαρότερος επικοντιστής που μετέχει σε Ευρωπαϊκό  Πρωτάθλημα κλειστού στίβου.

Έξι αθλητές ξεπέρασαν τα 5,80 μ. και δημιούργησαν προύποθέσεις για εξαιρετικό αγώνα, ενώ άτυχος στάθηκε ο Φλοριάν Γκαούλ, που τραυματίστηκε στα δοκιμαστικά, όταν έσπασε το κοντάρι του.