Breaking News

Κατέκτησε για 3η σερί χρονιά το Europa League και έγραψε ιστορία η Σεβίλλη (video+photo)

Διαφήμιση - Advertisement
Η Σεβίλλη ανέτρεψε το εις βάρος της 0-1 του α' ημιχρόνου και νίκησε με 3-1 τη Λίβερπουλ στον τελικό του Europa League,.

Η Λίβερπουλ κυριάρχησε στο α' ημίχρονο και δίκαια προηγήθηκε στο 35ο λεπτό με γκολ του Ντάνιελ Στάριτζ. Ωστόσο μετά την ανάπαυλα το σκηνικό άλλαξε και οι Ισπανοί έβγαλαν άλλο πρόσωπο στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Βασιλείας, όπου διεξήχθη ο τελικός.

Με το γρήγορο γκολ του Γκαμεϊρό στο 46' και τα γκολ του Κόκε στο 64' και το 70' η Σεββίλη έγραψε ιστορία καθώς έγινε η πρώτη ομάδα που κατακτά το Europa League για τρίτη συνεχόμενη χρονιά ενώ συνολικά έχει 5 κατακτήσεις στο θεσμό.

Με την κατάκτηση του τροπαίου η Σεβίλλη εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους ομίλους του Champions League ενώ η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να το κατακτήσει για τέταρτη φορά και μένει εκτός Ευρώπης τη νέα αγωνιστική σεζόν.