Breaking News

34ος Μαραθώνιος της Αθήνας: Ρεκόρ συμμετοχών - Οι Νικητές (video+photos)

Διαφήμιση - Advertisement
Έσπασε το ρεκόρ σε συμμετοχές ο 34ος Μαραθώνιος της Αθήνας που ξεκίνησε στις 7:30 το πρωί της Κυριακής.

Όπως μετέδωσε η ΕΡΤ στο Μαραθώνιο συμμετείχαν σε όλες τις διαδρομές περίπου 50.000 δρομείς από 105 χώρες.

Η αυθεντική κλασική διαδρομή του Μαραθωνίου δρόμου της Αθήνας, που είναι αφιερωμένος στη μνήμη του Γρηγόρη Λαμπράκη, φέτος είχε επετειακό χαρακτήρα καθώς συμπληρώθηκαν 120 χρόνια από τον πρώτο Μαραθώνιο και την έναρξη των Σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.

Ο νικητής του 34ου Αυθεντικού Μαραθωνίου ήταν ο αθλητής Lobuwan Rotich από την Κένυα με 2:12:49.

Τα αποτελέσματα των διαδρομών στα 10 και 5 χιλιόμετρα:

Την πρωτιά στις γυναίκες, στα 10 χλμ, κατέκτησε για μια ακόμα φορά η Αναστασία Καρακατσάνη, η οποία ήταν νικήτρια τις δύο τελευταίες χρονιές, και στους άνδρες ο Χρήστος Μπουντούλης.

Ανδρέας Παπαχρήστος και Βάσω Κατσούδη νικητές στη διαδρομή Special Olympics Race.

Πρώτος στον αγώνα 5 χλμ ο Χρήστος Καλλίας, με επίσημο χρόνο 14:49 και ρεκόρ διαδρομής!