Breaking News

Απίστευτος πανηγυρισμός: Έβγαλε τη φανέλα του 100 μέτρα πριν τον τερματισμό και του πήραν το χρυσό! (video+photo)

Διαφήμιση - Advertisement
Ο Γάλλος αθλητής Mahiedine Mekhissi-Benabbad αγωνιζόταν στα 3.000 μέτρα στιπλ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ζυρίχης.

Περίπου 100 μέτρα πριν τον τερματισμό και ενώ ήταν πρώτος και με διαφορά από τους υπόλοιπους, έβγαλε την φανέλα του και άρχισε να πανηγυρίζει. Η σκηνή ήταν πρωτόγνωρη για αγώνες στίβου καθώς κάτι ανάλογο δεν είχε ξανασυμβεί ποτέ ως τώρα.

Η ευρωπαϊκή ομοσπονδία δεν μπόρεσε μάλλον να δει το θέμα από τη σκοπιά του αθλητή και τον τιμώρησε αμέσως αφαιρώντας του το χρυσό μετάλλιο.

Όπως αναφέρει η Daily Mail, οι Γάλλοι κατέθεσαν ένσταση η οποία όμως, μετά από συζήτηση μίας περίπου ώρας, απορρίφθηκε και έτσι ο 29χρονος αθλητής έχασε οριστικά το χρυσό μετάλλιο.

Οι Γάλλοι βέβαια κράτησαν το χρυσό καθώς στην πρώτη θέση ανέβηκε ο συμπατριώτης του Yoann Kowal που είχε τερματίσει δεύτερος ενώ η τριάδα τον μεταλλίων έκλεισε με 2ο τον Πολωνό Krystian Zalewski και 3ο τον Ισπανό Angel Mullera.