Breaking News

37ος Μαραθώνιος - Κ. Γκελαούζος: O 2ος γρηγορότερος Έλληνας όλων των εποχών στην αυθεντική διαδρομή (videos)

Διαφήμιση - Advertisement
Μία από τις ομορφότερες στιγμές της αθλητικής του καριέρας έζησε σήμερα ο Κώστας Γκελαούζος (ΠΑΟ), που παρά τα δύσκολα καιρικά φαινόμενα κατάφερε να τερματίσει για τρίτη φορά νικητής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και τρίτος στην γενική κατάταξη του 37ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας (ΑΜΑ).

Όπως αναφέρει η ανακοίνωση τους ΣΕΓΑΣ, ο αθλητής του Χρήστου Παπαχρήστου διένυσε την απόσταση σε 2.19.01 κι έγινε ο δεύτερος γρηγορότερος Έλληνας όλων των εποχών στην Αυθεντική διαδρομή, πίσω από τον Νίκο Πολιά, που έχει το 2.17.56 από στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας, κι όλα αυτά μόλις περίπου δύο μήνες από τον προηγούμενο μαραθώνιο του Βερολίνου όπου τερμάτισε 2.18 και πέτυχε ατομικό ρεκόρ.

Νικητής στον 37ο ΑΜΑ ήταν ο 42χρονος Τζον Κόμεν (Κένυα) που επέστρεψε στην Ελλάδα για πρώτη φορά από το 2017 - ήταν τέταρτος - για να φτάσει στη νίκη με 2.16.34 και δεύτερος ήταν ο Φελισιέν Μουχιτίρα (Μπαχρέιν) με 2.16.43.

Η μητέρα και η αδελφή του Κώστα Γκελαούζου μίλησαν συγκινημένες στην κάμερα του Newsit.