Breaking News

Ο Λιονέλ Μέσι κατέκτησε το Leagues Cup με την Ίντερ Μαϊάμι και έγραψε ιστορία (videos+photos)

Διαφήμιση - Advertisement
Ο Λιονέλ Μέσι κατέκτησε τον πρώτο του τίτλο επί αμερικανικού εδάφους, καθώς η Ίντερ Μαϊάμι επικράτησε απέναντι στη Νάσβιλ, στον τελικό του Leagues Cup.

Ο αγώνας ήρθε ισόπαλος 1-1, με την Ίντερ Μαϊάμι να επικρατεί στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι με 10-9.

Το σκορ για την Ίντερ Μαϊάμι άνοιξε στο 23ο λεπτό ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος σημείωσε ένα εντυπωσιακό γκολ με σουτ εκτός περιοχής. Η Νάσβιλ ισοφάρισε 1-1 στο 57ο λεπτό με τον Φαμπρίς Πικό.

Ο Λιονέλ Μέσι έγραψε ιστορία καθώς είναι πλέον ο παίκτης με τους περισσότερους τίτλους στην ιστορία του ποδοσφαίρου. Ο Αργεντινός σούπερ σταρ έφτασε τους 44 τίτλους, προσπερνώντας τον Ντάνι Άλβες που έχει κερδίσει 43. Στην τρίτη θέση βρίσκεται ο Ινιέστα με 39.

Να σημειωθεί ότι η Νάσβιλ είναι η ομάδα του Τενεσί, στην οποία αγόρασαν μετοχές τα αδέρφια Αντετοκούνμπο.