Breaking News

Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός: Κέρδισε με 82-71 τον Ολυμπιακό (video)

Διαφήμιση - Advertisement
Το 34ο πρωτάθλημα στην ιστορία του, πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός με τη νίκη του με 82-71 εναντίον του Ολυμπιακού, στον 5ο τελικό για το πρωτάθλημα της Basket League.

Οι πράσινοι είχαν σταθερό προβάδισμα σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα, και αν αναλογιστούμε την κρισιμότητα του αγώνα έκαναν το 3-2 στις νίκες με μεγαλύτερη ευκολία από ότι θα περίμενε κανείς. Η διαφορά μάλιστα έφτασε και στους 22 πόντους (60-38) στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η αντίδραση του Ολυμπιακού σε συνδυασμό με τα πρόωρα πανηγύρια των παικτών του Παναθηναϊκού που παρασύρθηκαν από την κερκίδα κάνοντας συνεχόμενα λάθη, οδήγησαν στη μείωση του σκορ σε 74-68. Κάπου εκεί όμως οι πράσινοι έβαλαν ένα στοπ και πήραν και πάλι τα ηνία μέχρι το τέλος του αγώνα, με το τελικό 82-71 να τους βρίσκει και πάλι πρωταθλητές Ελλάδας.

Όσο για τον Ολυμπιακό, ο 4ος τελικός μέσα στην έδρα του αποδείχτηκε τελικά μοιραίος, σε ένα ματς όπου θα μπορούσε να είχε "καθαρίσει" το πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 28-19, 53-32, 70-56, 82-71
Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι 5(1), Φώτσης 10, Ούκιτς 9(1), Λάσμε 8, Μαυροκεφαλίδης 8, Διαμαντίδης 11(1), Γκιστ 9(1), Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 15(1), Ράιτ 7.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ, Σερμαντίνι, Ντάνστον 11, Σπανούλης 6, Περπέρογλου 7(1), Σλούκας, Κόλινς 11(1), Σίμονς, Λοτζέσκι 17(2), Πρίντεζης 16, Μάντζαρης 3(1).