Breaking News

Προκριματικά Μουντιάλ: Γιβραλτάρ - Ελλάδα 1-4 (video)

Διαφήμιση - Advertisement
Με το δεξί ξεκίνησε η Εθνική ποδοσφαίρου τους αγώνες της για τα προκριματικά του Μουντιάλ.

Στην πρεμιέρα με αντίπαλο το χαμηλής δυναμικότητας Γιβραλτάρ επικράτησε με 1-4. Τα 3 γκολ μάλιστα τα πέτυχε σε διάστημα περίπου τεσσάρων λεπτών στο τέλος του 1ου ημιχρόνου.

Το σκορ άνοιξε στο 10΄ο Κώστας Μήτρογλου αλλά οι διεθνείς μας έδωσαν χώρο στο Γιβραλτάρ και η απάντηση ήρθε γρήγορα στο 26' από τον Γουόκερ που έκανε το 1-1.

Ο Βάισμαν στο 44' σημείωσε αυτογκόλ και έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ την Εθνική ενώ στο 45' ο Φορτούνης ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 1-3.

Το τελικό 1-4 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου από τον Τοροσίδη.

Η νίκη αυτή ήταν η τρίτη σερί με τον Μιχαελ Σκίμπε στον πάγκο. Είχαν προηγηθεί οι νίκες στα φιλικά με Αυστραλία και Ολλανδία. Επόμενο ματς για την Εθνική τον Οκτώβριο με την Κύπρο στο Φάληρο.

Γιβραλτάρ : Πέρεζ, Γουάισμαν, Τσιπολίνα Τ., Κασκιάρο, Τσιπολίνα Ρ., Γουόκερ, Πόσιο (71' Κασκιάρο Κ.), Κασκιάρο, Ερνάντεζ, Κόμπες, Γκαρσία.

Ελλάδα: Καρνέζης, Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας, Μανιάτης (71' Τζιόλης), Σάμαρης, Μπακασέτας, Φορτούνης, Μάνταλος (62' Γιαννιώτας), Μήτρογλου (73' Βέλλιος).