Breaking News

Europa League: Πρόκριση - θρίλερ για τον ΠΑΣ Γιάννινα στη Νορβηγία (video)

Διαφήμιση - Advertisement
Με χρυσό γκολ στην παράταση προκρίθηκε χθες το βράδυ ο ΠΑΣ Γιάννινα στη Νορβηγία.

Το 3-0 στον πρώτο αγώνα με την Οντ Γκρένλαντ στους "Ζωσιμάδες" αποδείχτηκε ότι δεν ήταν αρκετό καθώς η λήξη της κανονικής διάρκειας τον βρήκε να είναι πίσω στο σκορ με 3-0 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο ΠΑΣ δεν αντιμετώπισε ουσιαστικά προβλήματα μέχρι και τις αρχές του 2ου ημιχρόνου, όμως στο 55' η μπάλα βρήκε στο χέρι του Καρανίκα. Ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι και ο Νόρντβκελε έκανε το 1-0. Το 2-0 σημείωσε ο Ακαμπουέζε στο 57' και το 3-0 σημειώθηκε από τον Ρουντ στο 89'.

Στην παράταση ο ΠΑΣ βρήκε τη δύναμη να αντεπιτεθεί και η πίεση που άσκησε του έφερε το χρυσό γκολ της πρόκρισης που πέτυχε στο 98' ο Κούτρης.

Στην επόμενη φάση του Europa League η ομάδα των Ιωαννίνων καλείται να ξεπεράσει το εμπόδιο της Άλκμααρ.

Οντ Γκρένλαντ: Ρόσμπαχ, Ρουντ, Χάγκεν, Μπέργκε, Γκόγκααρντ, Σάμουελσεν (63' Μπεργκ), Νόρντκβελε (64' Μεσούντι), Γένσεν (101' Νίλσεν), Ακαμπουέζε, Γιόχανσεν, Ζεκνίνι.

ΠΑΣ Γιάννινα: Πασχαλάκης, Μπέριος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Καρανίκας, Ναδάλες, Κοζορώνης (94' Δώνης), Λίλα, Ακόστα, Γιάκος (79' Μαμπουλού), Φερφελής (66' Κούτρης).